Sisle gel Grange!

On 27 Ocak 2013 by Altan

sisle gelen yolcuBilen bilir, sıkı bir Grange okuyucusuyum. Bütün romanlarını okudum, çok büyük keyif aldım.

Çoğunlukla 2 gün, kimi zaman 12-14 saat, iş durumuna göre en fazla 1 hafta sürer bir Grange romanının ömrü. Öyle akıcıdır çünkü. Polis muhabirliğinden aldığı gazla öyle betimler ki cinayet mahallini, kendini içinde sanırsın sahnenin. Ahşap zemin üzerinde titreşim modundaki cep telefonumun çalmasıyla sıçrayarak çıktığım olmuştur böyle sahnelerden birinden. :)

Gel gelelim, aylardır okuduğum yazarın son kitabı “Sisle Gelen Yolcu”yu yeni bitirebildim. Bunun en büyük sorumlusu tabi ki yoğun iş tempomdan dolayı yine benim. Yorucu iş günlerinin ardından kitabı elime alamadığımdan çok uzun sürdü. Ama sadece bu sebepten de değil elbette.

“Sisle Gelen Yolcu” yaklaşık 680 sayfa. Yani neresinden bakarsanız bakın, uzun. Ayrıca içinden en iyimser sayılarla 4-5 farklı kitap daha çıkartmak mümkün. Abartmıyorum, 4-5 kitaplık malzeme ile tek kitap üretmiş bu sefer Grange efendi. Tam karakterlerin birine bağlanıyor, kaptırıyorsunuz kendinizi, hop atlayıveriyoruz bir başkasına. Tükettiğimiz karakterin, konunun haddi, hesabı yok. 1 hafta elinize almadığınızı varsayın, geri döndüğünüzde “bu kimdi la?” sorusu yankılanıyor beyin çeperlerinizde.

Velhasıl kelam, zor kitap. Yoruyor bir nebze. Ve Grange’ın o meşhur “kötülük üçlemesi” kadar vurucu olduğu kanaatinde de değilim. Ama muazzam bir sonu var -ki bir kitap da buradan çıkar-, bağımsız okunsa bile müthiş bir hikaye olabilir.

Yazının özeti, oldukça iyi bir Grange kitabı “Sisle Gelen Yolcu”, ama daha iyilerini de okumuştum. Ben şimdiden bir sonraki Grange kitabını sabırsızlıkla bekliyorum. :)

One Response to “Sisle gel Grange!”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>