Bir tatil anısı..

On 16 Ekim 2008 by Ecem

Büyükannemlerin evinde yine bir aile toplantısındayız. Hava çok sıcak. Temmuz’un ortaları. Telefon çalıyor, arayan halam. İzmir’deki yazlığı ancak temizleyebildiğini söylüyor. Plandan, programdan çok hoşlanmayan babam “Hadi!” diyor, büyükanneme birden “Hazırlanın yarına kadar, İzmir’e gidiyoruz.”. Şaşkın şaşkın bakıyor herkes birbirine. “Olur mu? Nasıl hazırlanırız?” derken ertesi gün arabada buluyoruz kendimizi.

Koca göbeğini rahat ettirebilmek için büyükbabam küçük bir çocuk gibi kapıyor ön koltuğu hemen. Kuruluyor koltuğuna, hazırlanıyor daha o andan uzun yolculuğumuzdaki uzun konuşmasına. Annem, büyükannem ve ben arkadayız ya, bizim keyfimiz yerinde. Ben yatıyorum yerde, karyolayı aratmayacak yatağıma, kulağım büyükbabamda… Kahkahalar eksik olmuyor ya, yolun yorgunluğu da bırakmıyor bizi. Kıvrılan yolları izliyorum, bir halı gibi düm düz, tek renk dağları. Pirinç tarlalarını ayırt etmeye çalışıyorum büyükbabamın coğrafya dersi eşliğinde. Yaşına rağmen sahip olduğu hafızaya her defasında tekrar hayran kalıyorum. Uzunca bir süre gidiyoruz böyle, ben bir süre uyuya kalıyorum hatta. Tam gözümü açıyorum, dolambaçlı bir yoldayız. Büyük bir viraj da bizi bekliyormuş ki, büyükannem annemle yer değiştirmek istiyor. Annemin büyük ısrarlarına rağmen açıyorlar emniyet kemerlerini. Babamın haberi yok tabi… O arada viraja giriyoruz. “Ne oluyor? Büyükannem nerde? Üstümdeki ne?” Düşmüş, kıpırdamıyor büyükannem. Bağırıyorum. “Babaanne iyi misin? Cevap ver, babaanne!” Büyükannem virajın uzunluğu nedeniyle hâlâ kayıyor arabada. Kapının yanındaki basamağa kadar. Kafası oraya giriyor. Güç bela kaldırıyoruz büyükannemi araba düz yola girince. Ama bir de ne görelim? Büyükannem katıla katıla gülüyor. Gülmekten konuşamıyor. Dalga geçiyor kendiyle sürekli “Gülmekten toparlanamadım, bir de kafayı oraya soktum” diyor bir gayret. O an düşünüyorum bu nasıl bir yaşama aşkıdır? Ben de ilerde onun gibi neşeli olabilecek miyim acaba? Torunlarımın, çocuklarımın arasında çocuklar gibi eğlenebilecek miyim?

15.10.2008
Ecem SOMAY

8 Responses to “Bir tatil anısı..”

 • Ne güzel yazmışsın.. : )

  İstedikten sonra babaannen gibi olursun diyeceğim ama, sanırsam bu durum her insana nasip olmaz..
  Ama genlerinde vardır onda ki yaşama sevinci sende de, olursun inşallah.. : )

  Bu arada, ilk yazın hayırlı olsun.. : )

 • Okurken Altan’dan dinliyormuş gibi hissettim..
  Dilindeki sadelik ve rahatlık o kadar benziyor ki “Altan dili”ne.. (:

  Bazı insanlara göre, “yazmak” demek; sadece süslü püslü sözcüklerle oynaştırmaktır cümleleri..
  Sevgili Ecem ise kısacık ve bu çok rahat anlatımıyla aynı anda hem eğlendirmiş, hem kişisel bir edebiyat örneği sunmuş, hem de bir ders verebilmiş bizlere..

  Güzel gözlerinden öpüyorum Ecem’cim..
  Kalemin daim olsun..

  Yakışıyormuş sana;
  yazmayı bırakma..

  ;)

  Sevgiler..

 • İlk yazı gerçekten çok iyi olmuş..
  Okuması zevkli ve akıcı..
  Tebrik ederim.. ;)

  O kadar güzel yazışsın ki, sanki bizde yaşıyor gibi olduk..
  Babaannen gibi neşeli olmak, sana bana hepimize nasip olsun..
  Ne güzel olurdu.. ;)

  Yeni yazılarını da beklerim, okuması büyük keyif olur benim için..

 • Güzel yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim..Benim için çok ilginç bir deneyim oldu..Abim sağolsun:) Buraya yazmayı hiç düşünmemiştim açıkçası. Beğendiğinize sevindim..

  Ailemizdeki birçok insan gibi babaannem de tuhaf ve neşeli bir insan:) Ömrümüz yeterse, bizde onun gibi olacağız galiba, yani inşallah..
  Abimizle dilimizin benzemesi, onunla çokça vakit geçirdiğimden ve onu örnek aldığımdan olsa gerek..

  Abimin de dediği gibi bir hayli yoğunum, ama yazabilirsem sizlerle de paylaşmak isterim.
  Tekrar teşekkürler..

 • Ecem bende ilk yazin icin seni tebrik ederim gercekten cok güzel olmus… Ben okumaya basladigimda yine Altan in bir yazisi sandim senin imzani görünce sasirdim acikcasi… Bu kadar ini beklemiyordum.. :) )

  Bence sen babaannen gibi neseli olursun, sende icinden geldigi gibi hareket edersen…

  (ama abini sanmiyorum :) )) ) hehe

  Sevgiler…

 • ecemcim tebrik ederim..ilk yazın olmasına rağmen çok güzel yazmışsın..ben de senin yazdığını farketmeden önce altan abinin yazdığını zannetmiştim :)

  canım istersen babaannen gibi olursun ;) umarım hepimiz hayatımızın her döneminde her halimize gülebiliriz ;)

 • Ben de çok beğendim yazını Ecem.
  Yeni yazılarını bekliyorum büyük bir merakla.
  Ben de kardeşimi özendirmek için elimden geleni yaptım ama, okul yoğunluğundan olsa gerek bir türlü yazmaya başlayamadı.
  Tebrik ederim seni..

 • ewet arkadaşlar bende o evin ev sahibi ve ecemin kuzeni olan ünsalım o tatilde çok eğlendik tek olumsuz şey altanın aramızda olmayışıydı çok geç olacak ama eceme başarılar dilerim altanıma başarılar dilemiyeceğim çünkü o çok başarılı biri ama belki ben onu geçebilirim altuğ,kayra,tuğçe,hasan ve ecemde geçebilir(umarım geçeriz:D)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>