Radyo Amatörlüğü Nedir?..

On 03 Ocak 2008 by Altan

Epey zamandır dolandım durdum, yine daha önce de duyurduğum TRAC’tan daha güzel bir tanım ve anlatım bulamadım, alıntıyı ordan yapıyorum..

RADYO AMATÖRLÜĞÜ NEDİR?

"Radyo tekniğiyle yalnızca kişisel amaçla ve parasal ilgi duymaksızın ilgilenen amatörler tarafından yürütülen, bir dahili haberleşme, teknik araştırma ve kendini yetiştirme servisidir."

Bu tanım gayet açık ve net bir tanım aslında, en sevdiğim tanımdır kendisi.. Teknik araştırma, kendini yetiştirme ve dahili haberleşme gibi üç çok önemli tanımı bünyesinde bulunduruyor.. Elektronik teknik bilgisi radyo amatörlüğünün temelidir ki sınavında önemli bir yeri vardır.. Ama korkulacak bir durum yok, temel bilgiler, ve herkesin öğrenebileceği seviyede öğretiliyor..

RADYO AMATÖRÜ KİMDİR?
"Hiç bir maddi ve siyasi çıkar gözetmeksizin ve milli güvenlik gereklerine mutlaka bağlı kalmak şartıyla sadece kişisel istek ve çaba ile radyo tekniği alanında kendisini yetiştirmek amacıyla çalışan gerçek kişiler"

2813 sayılı Telsiz Kanunu açıkça belirtmiştir ki radyo amatörü, sağladığı haberleşmeden hiçbir şekilde maddi ve siyasi çıkar elde edemez, ederse cezası oldukça yüksektir..

Asıl merak edilen soru geliyor:

RADYO AMATÖRÜ NE YAPAR?
- Sürekli haberleşme ve elektronik alanında kendini yetiştirir.
- Radyo Amatörlüğünün gelişmesi için çalışır.
- Telsiz istasyonu kurar.
- Telsiz istasyonu vasıtasıyla ülkesini tanıtır.
- Acil hal ve afetler ile olağanüstü durumlarda bu birikimlerini ve telsiz istasyonunu Sivil Savunmanın hizmetine sunar.
- Normal zamanda acil hal haberleşmesini sağlayacak sistemleri geliştirir, şebekeler kurar ve bu şebekeleri çalışır halde tutar.
- Herbiri acil hal haberleşmesine hazırlık amacını güden yarışmalar düzenler ve bu yarışmalara  katılır.

Hemen arkasından doğal olarak gelen soru:

RADYO AMATÖRLERİ HEP AFET HALLERİNDE Mİ YARDIMCI OLUYORLAR?
HAYIR!!…..
-1993 yılında Bosna-Hersek Cumhuriyetinin dış dünyayla haberleşmesi için organizasyon ve koordinasyon görevini başarıyla yerine getirmiştir. 
-13-21 EYLÜL 1997 tarihleri arasında Türk Hava Kurumu tarafından organize edilen 1. Dünya Hava Oyunlarının acil hal haberleşmesi TRAC tarafından kurulan Röle istasyonları vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Delta kanat ve Yamaç Paraşütü sporcularının çok geniş alanda kaybolması, ya da kazalara daha çabuk ulaşılması için Honaz dağı ve civarına 4 adet röle istasyonu ve yeterince sabit istasyon geçici olarak tesis edilmiş ve kullanılmıştır.

Bu metin benim kıvrana kıvrana anlatamayacağım bu kavramı en özet haliyle dolu dolu anlatıyor.. Yazının orijinaline buradan bakarsanız, aynı sayfada size belkide daha da ilginç gelebilecek şeyler okuyabilirsiniz..

Benimse size duyurmak, ulaştırmak istediğim bir başka ayrıntı da sevgili radyo amatörü abim olan Hüdaverdi GÜNEŞ’in (TA7OM) uzun uğraşlar sonunda hazırladığı amatörlüğün tanıtılmasında çok katkısı olacağına inandığım gösteri..
İlgili arkadaşlar dosyayı buradan indirip izlerlerse eminim çok etkilenecekler..

TA7FC
LOC: KN90UX

7 Responses to “Radyo Amatörlüğü Nedir?..”

 • Radyo amatörlüğü denince aklıma hep amatör radyo programcılığı geliyordu, bu bigiler iyi oldu bu konudaki cehaletimi giderme konusunda ;)

  Şimdi anlıyorum ki belki de ben hep radyo programcısı olmak istediğim için bilinçaltım radyo kelimesi geçen her konuyu kendi istediğim gibi anlamama sebebiyet veriyormuş. Bundan ne anlıyoruz; bilinçaltımıza hakim olmalıyız.. :D

 • Haklısın Merve aslında..
  Arızanın sende olduğunu sanmıyorum zira bu problemi ben de çok fazla duyuyorum sağdan soldan..

  Eminim birçok kişi radyo kelimesinin tdk’daki kelime anlamına hiç bakmamıştır bile:

  1 . Elektrik dalgalarının özelliğinden yararlanarak seslerin iletilmesi sistemi.
  2 . Elektrik dalgalarıyla düzenli olarak yayın yapan istasyon ve bu istasyonun programlarını düzenlemekle görevli kuruluş.
  3 . Bu istasyonun yayınlarını alan araç:

  Görüldüğü üzre 2. ve 3. anlamlar o yönde anlaşılabilir evet, ama 1. anlama bakınca aslında o kadar basit bir kelime olmadığı anlaşılıyor heralde.. :)

 • Cok değil, geçen yıl bana sorsalardı,
  Radyo Amatörü kimdir?
  Radyo Amatörü ne yapar? Nedir?

  Heralde hiç bi cevap veremezdim.. :)
  Ama şimdi sorsalar, en azından iyi kötü bi kaç cümle kurarım.. :)

  Kimin sayesinde?
  Tabikide; “TA7FC” :D :D

  Teşekkürler sayende bilmediğim şeyleri öğreniyorum ;)

  Ne büyük adamsın yaw :D

 • Vallahi helal olsun, asıl büyük adam sensin.. :D

  Seninle bu kadar alakasız bir yazıya ancak bu kadar güzel yorum yapılabilir heralde.. :D

  Tebrik ve teşekkür ederim.. :)

 • Bir yazı yazıp köşeye çekilmek yok Altan öyle! Girişi yaptın, devamını bekliyoruz ;)

 • Radyo programcılığı ile karıştırılmaması gerekilen bir iştir.Halk dilinde telsiz haberleşmeciler olarakta geçer.

Trackbacks & Pings

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>