3G (Serkan’a cevaben)

On 12 Eylül 2007 by Altan

Serkan 3G yazısını yazarken sağolsun ince ince değdirmiş, e cevap vermek lazım gelir diye düşündüm ben de. Daha erken de yazabilirdim, araya bazı işler ve başka bir takım aksaklıklar girdi, geciktim. Yazıyı teknik bilgilerden sıyrılmış bir yazı olarak, daha çok kendi görüşlerim (doğru veya yanlış) olarak düşündüm, nasıl seyreder bilmiyorum, başlayalım.. :)

İlk olarak ihaleye niye bir firma katıldı, niye diğerleri katılmadı diye bir soru dolanıyor ortalıkta. Aslında sebebini açıkladılar diğer firmalar, ama inanası gelmiyor heralde insanların :) .
Numara taşınabilirliği sağlanmadığı sürece (mevcut numaranızla, hiçbir değişiklik yapmadan, bir başka operatörden hizmet satın alabilme) bu ihalenin yapılmaması gerektiğini, yapılırsa Turkcell’in pazardaki hakimiyetini kat be kat arttıracağını savunuyorlar. Daha iyi teklif verdikleri taktirde bu ihaleyi kazanacakları gerçeğini ve kazanırlarsa gerçekten de Turkcell’in karşısında çok daha fazla güçleneceklerini hesaba mı katmadılar bilemiyorum ben de.
Bana savundukları şey çok etik gelmiyor, ama bütün dünyada yaygın anlayış buymuş, birşey diyemiyorum. Düşünsenize, Turkcell senelerce yılda 400 milyon dolar gibi bir bütçe ile alt yapı çalışmaları yapmış, ve şimdiki durumuna gelmiş, müşteri kazanmış. Numara taşınabilirliği ile Turkcell’in bilmem kaç milyon abonesi daha ucuz hizmet verildiği için bir başka operatörle çalışmaya başlayacak, numarası da değişmeyecek, kaybedeceği hiçbir şey yok.
Turkcell’in bu olaya isyanını çok rahatlıkla anlayabiliyorum. Buna karşın diğer operatörlerin "dünyada bu var, burada da olmalı" deyişi de yabana atılır cinsten değil. Rekabete ucundan köşesinden katılmak için çok büyük bir fırsat ve kaçırmak istemiyorlar. Ama ihaleye girmemeleri konusunda bahaneleri beni tatmin etmedi, bence girebilirlerdi.
Bir başka görüş de alt yapı olarak hazır olmadıkları yönünde, o konuda tek yetkili ağız kendileri, kimse birşey söyleyemez. Fakat Turkcell’in bazı pilot bölgelerde 3G ve UMTS denemeleri yaptığı efsanesini duymayan kalmamıştır heralde.

Olaya bir başka yönden bakınca (hepten Turkcell sempatizanı gibi görüneceğimin farkındayım ama inanın değil) Turkcell gibi dünya çapında çalışmayı kafasına koymuş bir operatör firmanın bu yolda ilerlerken önündeki en büyük basamak olan 3G’ye geçişinin bu kadar geciktirilmesini (3 yıldır hazırlarmış, ve bazıları 4G’den bahsetmeye başlamışken) insafsızlık olarak görüyorum. Bu adamların yapacak çok işleri var, engel olmak gereksiz bence. 10 senedir çalışan firmalar bile varmış (evet 10 sene önce olmasa da olacak cinsten bir hizmetmiş, katılıyorum).

Gel gelelim 3G v.s. ADSL muhabbetine. :)
3G’nin (okuldan, stajdan, internetten v.b. kazandığım bilgiler doğrultusunda) şu an Türkiye’de sunulan en yaygın internet hizmeti olan ADSL’den daha yüksek hız sağlayabileceğini biliyorum. Bu hizmetin -belki ilk etapta pahalı olabilir- şimdiki GPRS veya EDGE gibi hizmetler gibi zorlayacak ücretlerde olacağını da tahmin etmiyorum. Yani tahminimce şu an 3G ve ADSL kapışmaya kalksa 3G açık ara önde bitirir bu yarışı. GSM kart takılabilen dizüstü bilgisayarlar üretiliyormuş mesela.
Ama Serkan bir konuya değinmiş ki çok önemli, bizim fiberoptik hatları. Serkan’cım Trabzon’da "Türk Telekom Fiberoptik Aracı"nın çalışmalarına devam ettiğini kendi gözlerimle gördüm. Demekki gerçekten çalışılıyor bu alanda. Zaten Türk Telekom da (nerede okudum/duydum hatırlamıyorum) 20 Mbps mertebelerine çıkışımızın çok uzakta olmadığını duyurmuştu diye hatırlıyorum. 20 Mbps gibi bir hızın şu anki bakır kablolarla verilebileceği fikri çok gerçekçi gelmedi bana. O zaman da dünyanın en pahalı internetinin sahibi olur muyuz bilmiyorum tabi, ama o hale gelince yine ADSL tercih edilir bir hizmet olur gibi geliyor. Yine de sağlam bir rakibi olacaktır.

Neyse, benim aklımdan da bunlar geçmişti. Çok fazla konuştum sanırım bu sefer. :D
Bakalım iptal edilecek mi ihale, aksini ummakla beraber ben de merak ediyorum, göreceğiz yakında.

3 Responses to “3G (Serkan’a cevaben)”

  • Biraz suçlar gibi bir ifade olacak ama tahminimce Turkcell dışı operatörler “biz de numara taşınabilirliği ile birlikte B ve C tipi lisansları alırsak hiç olmazsa para kazanırız” görüşündeydiler. Ayrıca bu lisanslarla birlikte bellirli yerel bögelerde daha güçlü olmayı seçebileceklerinden bir çeşit fiyat kır müşteri kap oynayacaklardı. Bana sanki böyle daha iyi oldu gibi gelmeye başladı.

  • güzel bir yazı olmuş. ama sizinde bazı bölgelerde belirttiğiniz gibi biraz fazla turkcell yanlısı bir yazı olmuş gibime geldi.
    evet turkcell yıllardır çalışıyor ve turkcell haketmiş görünüyor olabliir ama soruyorum eğer numara taşınırlığı olmuş olsaydı diğer telekominikasyon şirketlerinin ilk kurulduklarından bugüne gecen süreyi göze alırsak turkcell de kaç kişi kalırdı ? ve bu nedenle değilmidir bir çok kişi ceplerinde 2 bazen 3 farklı telefon taşımakta, genccell adında bir firma aynı anda 2 sim kart kullanılabilen telefonu ülkemizde piyasaya sürmekte. ve ayrıca birde şu var sadece turkcell den değil diğer şirketlerden de üye azalması yaşanabilirdi bu durumda. yani avea hattı olup da numarası değişicek diye turkcelle geçemeyen tanıdıklarım da var. her zaman rekabet iyidir ben ihalenin yenilenmesinden ve bir an önce de numara taşınabilirliğinin gelmesinden yanayım.

Trackbacks & Pings

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>